Difference between revisions of "Calendars"
From Delgar
(Created page with "= Araxian Calendar = {| class="wikitable" !# !Araxian ![https://www.ncei.noaa.gov/news/meteorological-versus-astronomical-seasons Season] !Gregorian |- |1 |Vymera | rowspan="...") |
|||
| Line 4: | Line 4: | ||
!# | !# | ||
!Araxian | !Araxian | ||
| − | ![https://www.ncei.noaa.gov/news/meteorological-versus-astronomical-seasons Season] | + | ![https://www.ncei.noaa.gov/news/meteorological-versus-astronomical-seasons Meteorological Season] |
!Gregorian | !Gregorian | ||
|- | |- | ||
Revision as of 19:57, 8 March 2021
Araxian Calendar
| # | Araxian | Meteorological Season | Gregorian |
|---|---|---|---|
| 1 | Vymera | Summer | June |
| 2 | Atarr | July | |
| 3 | Enara | August | |
| 4 | Treth | Autumn | September |
| 5 | Temos | October | |
| 6 | Lamera | November | |
| 7 | Ophine | Winter | December |
| 8 | Ilene | January | |
| 9 | Yona | February | |
| 10 | Vexa | Spring | March |
| 11 | Hadros | April | |
| 12 | Jaaldir | May |